دانشگاه های برتر کشور ترکیه – 2020

در ترکیه تا ژانویه سال 2020 دقیقا 180 دانشگاه مشغول به فعالیت هستند که بیش از 80 درصد دانشگاه ها توسط دولت اداره می‌شوند. دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه به توافقنامه‌ی بولونیا متعهد بوده لذا برنامه‌های تحصیلی آن‌ها با سایر دانشگاه ها در اروپا و ایالات متحده یکسان است. اکثر دانشگاه ‌های ترکیه در برنامه اراسموس و اراسموس پلاس عضو هستند که از تبادل بین‌المللی دانشجو حمایت می‌کند.۱۰ دانشگاه برتر ترکیه اغلب در دو شهر آنکارا یا استانبول قرار دارند که این دوشهر بزرگترین شهرهای ترکیه نیز هستند ، حال به معرفی چندی از این دانشگاه ها میپردازیم .

دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University) ، بر قله کیفیت آموزشی

این دانشگاه از مشهور ترین دانشگاه های دولتی کشور ترکیه بوده که در جولای سال ۱۹۶۷ در آنکارا تاسیس شد.
این دانشگاه در رتبه بندی های مختلف جهانی جایگاهی بین 700 تا 800 داراست ، دانشکده‌ی علوم پزشکی آن بسیار معروف بوده و در میان دانشگاه های ترکیه ، برترین دانشگاه پزشکی است ، این دانشگاه ۵ مرکز متمرکز آموزشی را داراست. حاجت تپه دارای دانشکده ها‌‌ی اقتصاد، بازرگانی، علوم آموزشی، مهندسی، هنرهای زیبا، ادبیات و علوم فضایی بزرگی را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه بیلکنت (Bilkent University) ، خصوصی و در صدر برترین ها

دانشگاه بیلکنت در 1984 به عنوان اولین موسسه‌ی غیرانتفاعی خصوصی ترکیه تاسیس شد ، Bilkent در زبان ترکی به معنی، «شهر یادگیری و علم» است. دانشگاه بیلکنت گسترده‌ترین کتابخانه‌ی دانشگاهی کشور را داشته و در بین ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه است این دانشگاه در شهر آنکارا قرار دارد و بر اساس رتبه‌بندی موسسه‌‌ی تایمز در سال ۲۰۱۲-۲۰۱۱، رتبه‌ی ۲۰۴ جهان را از آن خود کرده است.دانشگاه بیلکنت بر اساس رتبه‌بندی QR در سال 2019، در رتبه‌ی ۴۳۰-۴۲۱ قرار گرفته است.
زبان تدریس در این دانشگاه انگلیسی بوده و 9 دانشکده، شامل دانشکده‌‌ی هنرهای زیبا، مدیریت، اقتصاد، موسیقی، آموزش، مهندسی، ادبیات و علوم انسانی، علوم پایه و حقوق را به خود اختصاص داده است.بیلکنت دارای رشته‌هایی مانند حسابداری، مدیریت، روانشناسی، روابط بین‌الملل، حقوق، موسیقی و فیزیک است.

دانشگاه سابانجی (Sabancı University)، جوان و پرقدرت

دانشگاه سابانجی (Sabancı) در استانبول از جوان‌ترین دانشگاه ‌های ترکیه محسوب می‌شود. این دانشگاه در۱۹۹۹ شروع به کار کرد و در حال حاضر حدود ۴۰۰۰ دانشجو دارد. حدود ۴۲% از دانشجویان سابانجی بورس تحصیلی دریافت می‌کنند.
سابانجی در رتبه‌بندی جهانی QR سال ۲۰۱۷، یکی از ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه بوده و در رتبه‌‌ی ۴۷۰-۴۶۱ قرار گرفته است. آموزش در این دانشگاه به زبان انگلیسی صورت می‌گیرد و کیفیت بسیار بالایی دارد. سابانجی از سه دانشکده و یک مدرسه تشکیل شده است. دانشکده‌‌ی هنر، علوم اجتماعی، علوم طبیعی، مهندسی، دانشکده‌‌ی مدیریت و مدرسه‌‌ی زبان، از جمله‌ دانشکده‌های این دانشگاه برتر ترکیه هستند.

دانشگاه فنی و مهندسی خاورمیانه (Middle East Technical University) ، قلب تبادلات دانشجو

دانشگاه خاورمیانه یک دانشگاه دولتی است و با حدود ۳۱۰۰۰ دانشجو در آنکارا قلب و پایتخت سیاسی کشور ترکیه قرار گرفته است. بسیاری از دانشجویان این دانشگاه بطور مبادله‌ای (Student Transfer) و برای مدت یک ترم یا یک سال در آن حضور دارند. به‌دلیل بالا بودن تقاضای ثبت‌نام هرساله تنها ۱٫۵% از حدود ۱٫۵ میلیون درخواست پذیرفته می‌شود. زبان آموزش دز این دانشگاه انگلیسی است.
این دانشگاه دارای ۵ دانشکده است که ۴۰ رشته‌ی کارشناسی اراته می‌کنند و ۵ مرکز تحصیلات تکمیلی دارد که ۹۷ رشته‌ی کارشناسی ارشد و ۶۲ رشته‌ی برای ادامه‌ی تحصیل در مقطع دکترا دارند.

دانشگاه آنکارا (Ankara University) ، کتابخانه بی‌نظیر


دانشگاه آنکارا از۱۰ دانشگاه برتر دانشگاه های ترکیه است که در ۱۹۲۵ ساخته شد. این دانشگاه ۱۵ دانشکده و ۳۱ لابراتوار تحقیقاتی را به خود اختصاص داده است .
دانشکده‌های دانشگاه آنکارا در محله‌های مختلفی قرار دارند و تدریس در این دانشگاه به زبان ترکی انجام می‌شود. کتابخانه‌ی این دانشگاه بسیار بزرگ است و میلیون‌ها کتاب را به صورت اینترنتی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. دانشگاه آنکارا رتبه‌بندی های جهانی 2019 جایگاهی 800 الی 1000 را دارد.

دانشگاه آتیلیم (Atilim University) ، تنوعی از امکانات رفاهی

دانشگاه آتیلیم در ۱۹۹۷ و در پایتخت سیاسی کشور ترکیه ، آنکارا تاسیس شد ، زبان تدریس آن در بیشتر رشته‌ها انگلیسی بوده و در سال ۲۰۱۸ رتبه 601 جهانی را از آن خود کرد و یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه به حساب می آید. این دانشگاه امکانات رفاهی خوبی داشته و محوطه‌ی آن از دانشکده‌ها، آزمایشگاه‌ها، سالن‌های کنفرانس، زمین‌های بستکبال و والیبال، زمین تنیس، استخر، کافه، رستوران و … تشکیل شده است.
دانشگاه استانبول (Istanbul University)، تحصیل در نگین درخشان ترکیه
دانشگاه استانبول یک دانشگاه دولتی است و در میان ۱۰ دانشگاه برتر قرار گرفته است. از نظر رتبه‌بندی های جهانی رتبه ای بین 800 الی 1000 را به خود اختصاص داده و ۱۷ دانشکده و 6 پردیس را به خود اختصاص داده است ، این دانشگاه هر ساله بیش از ۶۰ هزار دانشجوی کارشناسی و ۸۰ هزار دانشجوی کارشناسی ارشد پذیرش می‌کند.

دانشگاه قاضی (Gazi Üniversitesi) ، کمپلکس دانشگاهی

دانشگاه قاضی نیز درمیان ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه قرار گرفته است. این دانشگاه در سال ۱۹۲۶ توسط مصطفی کمال آتاتورک تحت عنوان موسسه‌ تربیت معلم قاضی ساخته شد. این دانشگاه ۱۵ دانشکده و ۹ مدرسه‌ عالی و ۲۶ مدرسه تحقیقات عالیرا به خود اختصاص داده است ، در سال ۱۹۸۲، آکادمی مهندسی و کشاورزی بلو، آکادمی اقتصاد و بازرگانی، کالج فنی، کالج فنی دختران و آکادمی مهندسی و کشاورزی آنکارا با هم ترکیب شدند و تبدیل به یک دانشگاه معتبر با نام قاضی شدند. این دانشگاه در سال 2019 در رتبه‌بندی های جهانی رتبه ای بین 850 – 1000 را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه مرمره (Marmara University Istanbul) ، پرافتخار و معتبر در استانبول

دانشگاه مرمره که در استانبول قرار گرفته و دومین دانشگاه بزرگ این کشور است و هدف این دانشگاه ارتقای کیفیت آموزش و رساندن آن به سطوح بین‌المللی است. دانشگاه مرمره ۱۳ دانشکده، ۹ مدرسه‌ی فنی و حرفه‌ای، ۱۱ انستیتوی فوق‌لیسانس و ۳۲ مرکز تحقیقاتی را به خود اختصاص داده است دانشگاه مرمره تنها دانشگاهی است که آموزش‌های آن در چهار زبان ترکی استانبولی، انگلیسی، فرانسه و آلمانی در تمام مقاطع فوق دیپلم، لیسانس و تحصیلات تکمیلی برگزار می‌شود.

دانشگاه بوغازایچی (Bogazici University) ، قدمت نظام آموزشی دانشگاهی

بوغازایچی یکی از ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه است که در ۱۸۶۳ میلادی به ‌عنوان اولین دانشگاه آمریکایی در خارج از ایالات متحده و در بخش اروپایی ترکیه تاسیس شد. این دانشگاه در استانبول قرار دارد و در میان دانشگاه‌های ترکیه از قدمت بالایی برخوردار است. زبان آموزشی بوغازایچی انگلیسی بوده و از پیوندی قوی با نظام آموزشی آمریکا برخوردار است.
این دانشگاه دانشکده‌‌های ادبیات، علوم پایه، اقتصاد و فنی و مهندسی را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه اژه (Ege University) ، تجربه تحصیل در یک شهر ساحلی

دانشگاه دولتی اژه در 1985 و در شهر زیبای ازمیر تاسیس و با 2 دانشکده‌ی پزشکی و کشاورزی آغاز به کار کرد، این دانشگاه چهارمین دانشگاه قدیمی ترکیه و از قوی ترین دانشگاه‌های تحقیقاتی ترکیه است. تا سال ۱۹۸۲ این دانشگاه با ۱۷ دانشکده، ۹ مدرسه و ۸ موسسه یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه های کشور به شمار می‌رفت اما در همان سال بخشی از این دانشگاه به یک دانشگاه جدید تبدیل شد.

مقاله فوق توسط سات یوس آکادمی گردآوری شده و کپی رایت از آن با ذکز منبع بلامانع است.

نوشته‌های اخیر

دسته‌ها

یکی از  70.000 دانشجویی باشید که ترکیه را به عنوان مقصدی برای آینده تحصیلی خود انتخاب کرده اند.

شما میتوانید از طریق فرم زیر با سات یوس آکادمی در ارتباط باشید.