توضیحات

مختصر و مفید راجع به آزمون YÖS

آزمون دانشجویان خارجی تبار جهت تحصیل در دانشگاه های کشور ترکیه که تقریبا تمامی دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه ،همانند دانشگاه­ های معتبر دنیا هوش و مهارت ریاضی را ملاک ورود قرار می دهند، از این رو ترکیه به صورت مجزا آزمونی به نام آزمون یوس را برگزار می­ نمایند در ضمن آزمون هر دانشگاه منحصر بفرد بوده و با سایر دانشگاه ­ها تفاوت دارد. آزمون YÖS یکی از آزمون های ورودی جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه می باشد. برای تحصیل در ترکیه در رشته پزشکی و دندانپزشکی متقاضی باید دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی باشد یا در سال آخر دبیرستان مشغول به تحصیل باشد.

برای شرکت در این آزمون شرط سنی وجود ندارد. آزمون یوس آزمونی متشکل از ۲ بخش است. مواد امتحانی آزمون YÖS شامل؛ بخش اول سوالاتی از دروس ریاضی , هوش و هندسه می باشد. و به طور معمول سوالات هندسه نسبت به سایر مباحث کمتر می­ باشد.

شرایط شرکت در آزمون YÖS (یوس)

همانطور که در مقدمه گفتیم این آزمون تنها برای کسانی که تبعه ترکیه نیستند برگزار می شود. پس اولین شرط شرکت در آزمون YÖS ( یوس ) این است که تبعه ترکیه نباشید.

شرط دوم برای شرکت در آزمون YÖS (یوس) این است که یا دیپلم و پیش دانشگاهی داشته باشید یا اینکه دانش آموز سال چهارم دبیرستان ( پیش دانشگاهی ) باشید. از آنجایی که نظام آموزشی ترکیه مشابه ایران است پس برای ورود به دانشگاه های ترکیه باید حتما مدرک پیش دانشگاهی خود را گرفته باشید.

  • استانداردهای بین المللی  – تدریس با شیوه نوین و منطبق بر استاندارد های بین المللی
  • کلاس های سطح بندی شده  – گروه بندی دانشجویان با گروه های همسطح جهت نتیجه بهتر
  • محیط آکادمیک و سالم  – محیط کنترل شده و کاملا آکادمیک به دور از حاشیه
  • انگیزه و اعتماد به نفس  – با برگزاری 100 دوره آزمون آزمایشی هیچ دغدغه ای نخواهید داشت
  • متعهد بر کیفیت آموزش – یا بهترین یا هیچ از 1989
پیش ثبت نام دوره YÖS 2020

زمانبندی ها و سوالات پرتکرار درباره آزمون YÖS

زمانبندی برگزاری آزمون YÖS

ثبت نام آزمون YÖS برای هر یک از دانشگاه های ترکیه به صورت جداگانه انجام می گیرد. بنابراین داوطلبانی که شرایط لازم برای انجام ثبت نام در این آزمون را دارا می باشند می بایست به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه نموده و سپس نسبت به نام نویسی اقدام کنند.

نام نویسی در این آزمون برای اکثر دانشگاه های ترکیه از اواخر دی ماه الی اواخر فروردین ماه انجام می شود و داوطلبان واجد شرایط توسط آکادمی در تاریخ دقیق ثبت نام ، در آزمون ثبت نام خواهند شد .

بد نیست بدانید که حدود 10 درصد از ظرفیت پذیرش سالانه هر دانشگاه ترکیه و در هر رشته از طریق آزمون YÖS ، به دانشجویان خارجی تعلق می گیرد.

به طور تقریبی می توان گفت برگزاری این آزمون از اردیبهشت ماه آغاز می شود و تا تیر ماه ادامه خواهد داشت. با توجه به این که آزمون YÖS در دانشگاه های مختلف به صورت جداگانه برگزار می شود افرادی که قصد دارند در آزمون های دو یا چند دانشگاه شرکت کنند نگران نباشند زیرا زمان برگزاری آزمون توسط دانشگاه های مختلف معمولا با هم تداخل نخواهند داشت.

نتایج آزمون حدود دو هفته پس از برگزاری آن ، از طریق سایت دانشگاهی که داوطلب در آن نام نویسی کرده اعلام خواهد شد. البته این زمان ممکن است برای دانشگاه های مختلف متفاوت باشد.

زمانبندی دوره آمادگی YÖS

دوره های آزمون یوس در سات یوس آکادمی سه گروه در 1 آکوست (استاندارد)، 1 سپتامبر (نیمه فشرده) و 1 اکتبر(فشرده) برگزار می شود که لازمه ثبت نام در دوره ها پیش ثبت نام 1 الی 2 ماه قبل شروع دوره ها می باشد.

سوالات پرتکرار در خصوص آزمون یوس

اگر قصد تحصیل در ترکیه را داشته باشید و درباره آزمون YÖS بحث و بررسی کرده باشید یا به این نتیجه رسیده اید که آزمون بسیار سختی است یا بالعکس ، اما حقیقت چیست ؟

YÖS یکی از آزمون های استاندارد برگزار شده در کشور ترکیه است که سوالات منصفانه ای دارد ، هدف اصلی این آزمون بررسی میزان هوش و تسلط شما بر ریاضیات و هندسه است و همچنین سنجش سطح زبان ترکی شماست ، سوالات کاملا واضح بوده و فرد به راحتی هدف سوال را متوجه می شود. ولی به زبان ساده و کلی ، اما با خیال راحت به شما می گوییم هیچ یک از دانشجویان سات یوس آکادمی آزمون یوس را سخت تلقی نخواهد کرد.

خیر ، آزمون یوس محدودیت سنی برای داوطلبان اعمال نمی کند.
برای شرکت در آزمون YÖS، هرچند دفعه که مایل باشید می توانید ، محدودیتی وجود ندارد.
همانطور که در بخش­ های پیشین نیز اشاره نمودیم، آزمون YÖS، آزمون تنها در کشور ترکیه و توسط دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی این کشور طراحی و برگزار می شود و اعتبار آن نیز 2 سال و تنها نزد دانشگاه انتخاب شده است.
آزمون YOS آزمونی بومی در کشور ترکیه بوده و برای افرادی است که قصد تحصیل در کشور ترکیه را دارند. معمولا زبان آزمون YÖS به دو شکل ترکی و انگلیسی است.
پیش ثبت نام دوره YÖS 2020

مباحث و مدت زمان آزمون

بخش اول : مباحث آزمون

دفترچه ی سؤالات آزمون YOS شامل دوبخش اصلی است

بخش اول : آزمون هوش و ریاضی

بخش دوم :  شامل سؤالاتی جهت سنجش میزان تسلط سطح زبان ترکی داوطلب است.

بخش اول یا (Main Section) آزمون دارای 80 سؤال هوش و ریاضی است. 30 سوال در بخش ریاضی در زمینه ریاضیات عمومی و مثلثات است که 5 سؤال آن را را نیز سوالات هندسه تشکیل می دهد. بخش هوش نیز شامل 45 سؤال است که درخصوص تفکر منطقی و اشکال سه بعدی است. تعداد سؤالات بخش اول آزمون YOS بسته به دانشگاه متغیر است و معمولا بین 70 تا  سوال 100 است.

بخش دوم : مدت پاسخگویی به سوالات

بخش اصلی آزمون YOS : هم وابسته به دانشگاه انتخابی بین 90 تا 120 دقیقه متفاوت است. زمان دقیق آزمون هنگام ثبت نام اطلاع رسانی می شود که دانشجویان سات یوس آکادمی که از قبل نمونه سوالات هرساله دانشگاه های بسیاری را تمرین و دوره کردند در این خصوص آمادگی کامل خواهند داشت.

بخش دوم آزمون YOS، جهت سنجش سطح زبان ترکی است و برخلاف بخش اول، نمرات به صورت کیفی بیان شده و معیار قبولی داوطلب نیز نیست. نمره این بخش به صورت کیفی یعنی A یا B یا C تعیین می شود و برای پاسخ دهی به سؤالات این بخش، 60 دقیقه زمان خواهید داشت و بسته به نوع دانشگاه هم زمان این بخش ممکن است متفاوت باشد.

نکته : درصورتی که حد نصاب را در بخش زبان ترکی کسب نکنید ملزم به گذراندن دوره زبان ترکی در دانشگاه انتخاب شده خواهید بود.

آزمون YOS که به عنوان یک مجوز جهت ورود دانشجویان بین المللی به دانشگاه های ترکیه برگزار می شود ، دارای 50 نمره است که براساس جواب های صحیح شما محاسبه می شود و دارای نمره منفی نیز می باشد به این معنی که به ازای هر 4 پاسخ نادرست، یک جواب درست نیز از بین می رود. برای ورود به دانشگاه­های پزشکی این کشور، حداقل باید از 50 نمره، نمره­ی 40 را کسب کنید.
قسمت دوم این آزمون،(بخش سنجش ترکی استانبولی) ، هیچ تأثیری در نتیجه آزمون ندارد اما اگر نمره ی شما مساوی با شخص دیگری شود، در این شرایط امکان دارد نمره ­ی این بخش ملاک واقع شود. پس در شرایطی ممکن است رقابت سخت شود و باید بیش از 80 % نمره را کسب کنید تا بتوانید در رشته های پزشکی در دانشگاه قبول شوید.
YOS شامل دو بخش اصلی است. تنها بخشی که ملاک قبولی شما در دانشگاه انتخابی شما است، بخش اول خواهد بود که معمولا حاوی 80 سوال است که شامل 35 سؤال دریاضیات و هندسه و 45 سؤال هوش و درک منطقی است. بر اساس نمره ای که از 50 کسب می کنید یا در برخی دانشگاه ها مبنا را 100 بوده که قبولی شما در دانشگاه انتخابی سنجیده و اعلام خواهد شد.
آزمون یوس همانند هر آزمون استاندارد دیگر، شرایط اعتراض به نمره را برای شما فراهم کرده است که دانشجویانی که نسبت به نمره خود اعتراضی داشته باشند ، در فرصت تعیین شده از طرف دانشگاه برگزار کننده ، فرم مربوطه را پر کرده و نسبت به نمره خود اعتراض میکنند.
در صورتی که اعتراض شما تأیید گردد، هزینه پرداخت شده بابت اعتراض به شما عودت داده می شود.
همراه داشتن هایلایت، لاک غلط گیر و مداد رنگی اکیدا ممنوع است.
همراه داشتن فقط اصل پاسپورت (و نه کپی پاسپورت) در جلسه الزامی است.
درب حوزه آزمون پس از زمان مقرر بسته شده و پس از آن حق ورود به حوزه ی امتحانی را نخواهید داشت.
به هیچ وجه حق صحبت با فرد کناری خود را ندارید.
همراه داشتن کتاب ، وسایل الکترونیکی وعکس برداری به شدت ممنوع بوده و در صورت مشاهده توسط دوربین های امنیتی حوزه آزمون ، از جلسه امتحان و شرکت در این حوزه محروم خواهید شد.
همراه داشتن ساعت مچی، خوراکی و کشیدن سیگار اکیدا ممنوع است.
خارج کردن برگه امتحانی فقط در صورت هماهنگی قبلی مجاز است.
خروج فرد از محل برگزاری امتحان بدون هماهنگی تخلف محسوب می شود.
حتما باید فارغ التحصیل دبیرستان یا دانش آموز سال آخر باشید.
اگر قصد شرکت در آزمون چندین دانشگاه را دارید ، مشکلی وجود ندارد زیرا زمان برگزاری آزمون دانشگاه های مختلف با هم تداخلی نخواهند داشت. لذا توجه داشته باشید که زمان ثبت نام قابل تمدید نیست لذا از قبل نسبت به تهیه و آماده سازی مدارک هویتی و تحصیلی اقدام نمایید تا بتوانید در فرصت معین شده در بهمن ماه، ثبت نام کنید.
پیش ثبت نام دوره YÖS 2020

الزامات و شرایط مورد نیاز جهت ثبت نام دوره

همانطور که اشاره شد این آزمون مختص کسانی است که تبعه ترکیه نیستند پس اولین شرط شرکت در آزمون YOSاین است که تبعه ترکیه نباشید.
شرط دوم برای شرکت در آزمون YOS این است که یا دیپلم و پیش دانشگاهی داشته باشید یا اینکه دانش آموز سال چهارم دبیرستان ( پیش دانشگاهی ) باشید. از آنجایی که نظام آموزشی ترکیه مشابه ایران است پس برای ورود به دانشگاه های ترکیه باید حتما مدرک پیش دانشگاهی خود را گرفته باشید.

اگر قصد انتخاب سات یوس آکادمی ، معتبر و قدیمی ترین در این حوزه را، به عنوان مرکزی مطمئن جهت ساختن آینده تحصیلی خود با خیال آسوده را دارید میتوانید از طریق وبسایت آکادمی اقدام به پیش ثبت نام کرده یا ازطریق نماینده سات یوس آکادمی در ایران ، هولدینگ مهاجرتی اریکه اقدام به پیش ثبت نام کنید.

پیش ثبت نام دوره YÖS 2020

کادر آموزشی دوره آمادگی آزمون YOS

دکتر نورالدین حسینیمدرس ریاضیات
30 سال سابقه تخصصی تدریس آزمون YOS
تحصیلات:انرژی هسته ای دانشگاه Hacetteppe
آلپر سینگین
آلپر سینگینمدرس زبان انگلیسی
9 سال سابقه تدریس زبان انگلیسی آزمون YOS
تحصیلات : زبان انگلیسی دانشگاه Hacetteppe

یکی از  70.000 دانشجویی باشید که ترکیه را به عنوان مقصدی برای آینده تحصیلی خود انتخاب کرده اند.

شما میتوانید از طریق فرم زیر با سات یوس آکادمی در ارتباط باشید.